Birləşmiş Krallıq və Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin otuzuncu ildönümü ərəfəsində British Council, Böyük Britaniya səfirliyi və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi ilə əməkdaşlıq edərək hər il keçirilən Britaniya Film Festivalının yeddinci buraxılışına start verir.
Festival bu il filmlərin 3-15 mart 2022-ci il tarixlərində Nizami Kino Mərkəzi və YARAT Müasir İncəsənət Məkanında nümayiş etdirilməsi ilə keçiriləcək. Biz ən həyəcanverici, düşündürücü və bəyənilən yeni filmləri Birləşmiş Krallıqdan Azərbaycana gətiririk. Britaniya Film Festivalının 2022-ci il buraxılışı qlobal iqlim təhlükəsini əməkdaşlıq, dialoq və fəaliyyət imkanları yaradaraq diqqət mərkəzinə çəkir.
Festival Oskar laureatı aktyorlar Cim Brodbent və Helen Mirrenin unudulmaz tərəfdaşlığı ilə ekranlarda iz qoyan, oğurluq və ədalət uğrunda mübarizədən bəhs edən "HERSOQ" retro-komediyası ilə açılacaq. "İNSANLAR İQLİM DƏYİŞİKLİYİNƏ QARŞI" və "SƏRHƏDLƏRİN MƏHVİ: PLANETİMİZ HAQQINDA ELM" sənədli filmləri bütün diqqətimizi iqlim təhlükəsinə və bəşəriyyətin planetimizi xilas etmək üçün nə edə biləcəyinə çəkəcək.
Media nümayəndələrini 3 mart, saat 18:30-da Nizami Kino Mərkəzində festivalın açılışında iştirak etməyə dəvət edirik. Azərbaycanda Britaniya Film Festivalı British Council-ın Azərbaycandakı nümayəndiliyi, Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı Səfirliyi və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən təqdim edilir. Fürsətdən istifadə edib tərəfdaşlarımız Nizami Kino Mərkəzinə, YARAT Müasir İncəsənət Məkanına və CoolConnections İncəsənət Assosiasiyasına təşəkkürümüzü bildiririk.
Britaniya Film Festivalı bizim bərabərlik, müxtəliflik və inklüzivlik prinsiplərinə sadiqliyimizi filmlərlə ifadə edir. Bütün filmlər ingilis dilində nümayiş etdiriləcək. Festivalın treylerinə buradan baxa bilərsiniz:
http://bit.ly/britishfilmfestival
Biletləri Nizami Kino Mərkəzinin kassalarından və www.nizamicinema.az saytından əldə edə bilərsiniz.
Böyük Britaniyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri cənab Ceyms Şarp:
Mən ürəkdən sevinirəm ki, British Council-ın daha bir neçə mükəmməl Britaniya filmini Azərbaycana gətirməsini dəstəkləyə bilmişik. Bu il həm Birləşmiş Krallıq və Azərbaycan münasibətlərinin otuzuncu ildönümü olmasına görə, həm də keçən ilin noyabrında keçirilmiş Qlazqo İqlim Sammitinin nəticələrini tez zamanda tətbiq edə bildiyimizə görə çox vacibdir. Builki festivalın mövzusu iqlim dəyişikliyidir və biz filmlərin auditoriyanı əyləndirəcəyinə, maarifləndirəcəyinə və insanlara ilham verəcəyinə ümid edirik.
British Council-ın Azərbaycan üzrə direktoru Frensis Qardener-Trexo:
Yeddinci Britaniya Film Festivalı ilə Birləşmiş Krallığın ən yeni və yaxşı filmlərini Azərbaycan auditoriyasına təqdim etməkdən sevinc duyuruq. Bunu yenidən şəxsən etmək və əsl kinoteatr təcrübəsi yaşamaq üçün yenidən kinoteatrlara gələn insanları qarşılamaq daha da xoşdur. Builki mövzu iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə baxımından çox əlamətdar vaxta təsadüf edir və film istehsalının maarifləndirmədə, müzakirələrin yaranmasında və daha yaxşı gələcək üçün qlobal həll yollarına töhfə verməkdə oynadığı rolu nümayiş etdirir.

On the eve of the 30th year anniversary of diplomatic relations between UK and Azerbaijan, the British Council in cooperation with the British Embassy and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, is starting the seventh edition of the annual British Film Festival.
This year, the festival will be held on 3-15 March 2022, with screenings taking place at Nizami Cinema Centre and YARAT Contemporary Art Space. We are bringing the most exciting, thought-provoking and critically-acclaimed new films from the UK to Azerbaijan. The 2022 edition of the British Film Festival puts the global climate emergency into spotlight, creating opportunities for climate cooperation, dialogue and action.
The festival will open with a retro comedy THE DUKE - a tale of robbery and a fight for justice, brought to cinema by the powerhouse partnership of Academy Award-winning actors Jim Broadbent and Helen Mirren. Two documentary films, THE PEOPLE V CLIMATE CHANGE and BREAKING BOUNDARIES: THE SCIENCE OF OUR PLANET will focus on climate emergency and what the human civilisation can do save our planet.
Media representatives are kindly invited to attend the opening of the festival at 18.30 on 3 March at Nizami Cinema Centre. In Azerbaijan, the British Film Festival is brought to you by the British Council in Azerbaijan, the British Embassy in Baku, and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. We would also like to use this opportunity to offer our thanks to our partners Nizami Cinema Centre, YARAT Contemporary Art Space and CoolConnections Art Association.
The British Film Festival is a central pillar of our commitment to equality, diversity and inclusion through film. All films will be screened in English. You can watch the festival trailer here: http://bit.ly/britishfilmfestival
The tickets are available at Nizami Cinema Centre box office, and at www.nizamicinema.az
Her Majesty’s Ambassador to the Republic of Azerbaijan, Mr. James Sharp:
I'm really pleased that we've been able once again to support the British Council in bringing some excellent British films to Azerbaijan. This is an important year, both because it is the thirtieth anniversary of UK-Azerbaijan relations, but also because it's crucial that we implement quickly the outcomes of last November's Glasgow Climate Summit. So this year the festival’s theme is on climate change, and we hope that the films not only entertain, but also inform and inspire the audience.
British Council Director in Azerbaijan, Mr. Francis Gardener-Trejo:
We are excited to bring the latest and best in UK film to Azerbaijani audiences for our seventh British Film Festival. It feels even better to be able to do so in person once again, and to be welcoming people back into theatres for the true cinematic experience. This year’s theme comes at a crucial moment in history for tackling climate change, and demonstrates the role filmmaking has to play in awareness raising, generating debate and contributing towards global solutions for a better future.