Professional development for Engish teachers
Əgər siz fərdi inkişaf axtarışında olan, lakin sabit zaman və tarixdə proqramda iştirak etmək məqsədilə səyahət etmək üçün vaxtınız yoxdursa, bizim onlayn kurslar elə sizin üçün müvafiq ola bilər.
Sertifikatlı və təcrübəli müəllimlər tərəfindən idarə edilən və beynəlxalq müəllim qrupunun iştirak etdiyi kurslar praktikidir və sizə birbaşa dərsi həyata keçirə biləcəyiniz fəaliyyətlər və ideyalar verir. Bu kurslar ildə bir neçə dəfə keçirilir.
Qeydiyyat üçün seçilmiş kursun məbləğini bank hesabımıza ödəyərək skan olunmuş ödəniş qəbzini  doldurulmuş ərizə forması ilə birgə göndərin Konul.ahmadova@britishcouncil.az
Xahiş edirik nəzərə alın:
-British Council ödənişi aldıqdan sonra qeydiyyatı təstiqləyə bilər.
-Kursun keçirilməsi üçün bir qrupda 12 iştirakçının yığılması lazımdır. Əgər bir qrupda iştirakçı sayı az olarsa sizin təstiqinizlə  ödədiyiniz məbləğ ya geri qaytarılır, ya da digər bir kursa keçirilirsiniz
Kimlər üçün nəzərdə tutulmuşdur:
Bu kurs ibtidai və orta məktəblərdə çalışan, istər fənn müəllimlərini dəstəkləyən ingilis dili müəllimləri, istərsə də CLİL kontekstində işləyən fənn müəllimləri daxil olmaqla təcrübəli müəllimlər üçün yararlıdır.
Əgər Siz ingilis dilində məktəb fənlərini tədris edirsinizsə, o zaman  işinizdə sizə lazım olan CLİL ilə bağlı metodologiya və təcrübəyə dair ətraflı təlimi bu kurs çərçivəsində keçə bilərsiniz.
Keçirilmə müddəti:
12 həftə ərzində 55 saat
Hansı çərçivədə keçirilir: Davamlı Peşəkar İnkişaf (CPD) çərçivəsində 3, 4 və 5-ci mərhələlər
Tələb olunan ingilis dili biliyinin səviyyəsi: B1+
Əlavə məlumat:
20 bölmədən ibarət kursun hər bölməsi təxminən 2.5 saat təşkil edir. Bölmələr iki modula bölünür:
• Modul 1 – CLİL bilikləri və prinsipləri (6 bölmə)
• Modul 2 – Dərsə hazırlıq, dərsin tədrisi və qiymətləndirmə (14 bölmə)
Müəllimlər xüsusi tədris dilini öyrənməklə yanaşı sinifdə dil çətinliklərini qiymətləndirir, sorğu əsasında öyrənmə prosesini inkişaf etdirir, habelə qiymətləndirmə metodlarını və nəticələr əsasında tövsiyyələr vermək qabiliyyətini təkmilləşdirirlər. Kurs ərzində təqdim olunan praktiki nümunələr bir sıra fənnləri və yaş qruplarını əks etdirir. Seminarların mövzuları Kembric Universitetinin TKT CLİL imtahanına daxil olan mövzu sahələrini əhatə edir. Kursu bitirmiş iştirakçılar bu imtahanı verə bilərlər, amma bu tələb deyil.
Qiymətləndirmə
Kurs ilə bağlı yekun qiymətləndirmə 500 söz həcmli bir inşadan və ətraflı əsaslandırılmış bir dərs planından ibarətdir. İştirakçıların aldığı yekun qiymət əla / müvəffəqiyyətli / müvəffəqiyyətsiz olacaq.
Sertifikat
Kursu müvəffəqiyyətlə bitirmiş iştirakçılar sertifikatla təltif olunacaqlar.
Kursun qiyməti: 250 AZN
Başlama tarixi:
Qeydiyyat üçün son tarix:
20 saatlıq onlayn kurs olaraq, Kommunikativ Qiymətləndirmə kursu qiymətləndirmə və biliklərin yoxlanmasına yeni yanaşmaları tədqiq edir və ingilis dili müəllimləri üçün nəzərdə tutulmuşdur. Bu ümumi kurs olub orta məktəbdə və ya ali təhsil müəssisələrində çalışan, yaxud fərdi ingilis dili tədrisi ilə məşğul olan müəllimlər üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Hansı çərçivədə keçirilir: Davamlı Peşəkar İnkişaf (CPD) çərçivəsində 2-ci və 3-cü mərhələlər
Tələb olunan ingilis dili biliyinin səviyyəsiB1+
Ətraflı Məlumat:
Kursun məqsədi aşağıdakı sahələrdə iştirakçılara yardım etməkdir:
• qiymətləndirmə və test keçirmə ilə bağlı əsas terminologiyanın müəyyənləşdirilməsi və istifadəsi
• ingilis dilinin tədrisinə Kommunikativ Yanaşma çərçivəsində qiymətləndirmə və test keçirmə prosesinə müxtəlif yanaşmaların nəzərdən keçirilməsi
• qiymətləndirmə nəzəriyyəsinin qiymətləndirmə və test materiallarının hazırlanması ilə birbaşa əlaqələndiirlməsi
• Hər dil bacarığının yoxlanması, habelə ümumi bacarıqların test vasitəsilə yoxlanılması.
Ən azı 20 saatlıq moderatorsuz onlayn kurs on bölmədən ibarətdir.
10 bölməyə aşağıdakı mövzular daxildir:
1. Qiymətləndirmə nəzəriyyəsi
2. Formativ qiymətləndirmə
3. Mövzunun nəzərdən keçirilməsi
4. Mövzunun təhlili
5. Test spesifikasiyası
6. Oxu bacarıqlarının test ilə qiymətləndirilməsi
7. Yazma qabiliyyətinin test ilə qiymətləndirilməsi
8. Dinləmə qabiliyyətinin test ilə qiymətləndirilməsi
9. Danışıq qabiliyyətinin test ilə qiymətləndirilməsi
10. Ümumi bacarıqların test ilə qiymətləndirilməsi
Oxu tapşırıqları, çalışmalar, refleksiya və qiymətləndirmə tapşırıqlarından ibarət olan hər bölmə iştirakçıların fərdi kontekstdə öz əksini tapmaq üçün nəzərdə tutulmuşdur. Bəzi bölmələrə həmçinin sorğu anketləri və audio yazılar daxildir.
Bu kursu bitirmək üçün iştirakçılardan aşağıdakılar tələb olunur:
• hər bölmədəki bütün sənəd və resursları əldə etmək və oxumaq
• hər bölmədəki tapşırıqları yerinə yetirmək və sorğu anketlərini doldurmaq.
Kursun bütün bölmələrini bitirmiş iştirakçılar sertifikat alacaqlar.
Kursun qiyməti: 180 AZN
Portfel ilə: 300 AZN
Bu kurs sinifdə texnologiyalardan istifadə baxımından nisbətən təcrübəsiz olan ingilis dili müəllimləri üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Sinifdə yeni texnologiyalardan istifadə aspektlərinə giriş. Burada müəllimlərin düşdüyü müxtəlif situasiyalar nəzərə alınmışdır: məsələn, texnologiyaların yalnız sinifdən kənarda mövcud olduğu və ya sinif otağının informasiya texnologiyaları ilə yaxşı təchiz olunduğu hallar.
Kursun modulları internet texnologiyalarının geniş çeşidini əhatə edir və bunlara internetdən istifadə, öyrənənlər üçün kiber təhlükəsizlik, Ofis proqramlarından istifadə, onlayn video və audio resurslarından istifadə, sosial şəbəkələr və digər şəbəkə texnologiyalarından təhsil məqsədilə istifadə barədə mövzular daxildir.
Moderatorlu – 12 həftə ərzində 44 saat
Hansı çərçivədə keçirilir: Davamlı Peşəkar İnkişaf (CPD) çərçivəsində istənilən mərhələ
Hər onlayn bölmə (cəmi 16 saat) təxminən 2,5 saat davam edir və istifadə olunan texnologiyalar barədə video nümayişləri və keçidləri (internet ünvanları) təklif edir. Buraya daxil olan geniş çeşiddə praktiki ideyaları və internet resurslarını müəllimlər tədris prosesində birbaşa istifadə edə bilər. Kurs 4 hissədən ibarətdir:
• Modul 1 – Texnologiyaların öyrənilməsi ilə bağlı məsələlər
• Modul 2 – Texnoloji vasitələr
• Modul 3 – Texnoloji üsullar
• Modul 4 – Texnologiya vasitəsilə dilin inkişaf etdirilməsi
İştirakçılar hər bölmənin sonunda qiymətləndirilir və bu qiymətləndirmələr fərdi portfolioda toplanaraq yekun qiymətləndirmə (əla / müvəffəqiyyətli / müvəffəqiyyətsiz) üçün əsas təşkil edir.
Kursu müvəffəqiyyətlə bitirmiş iştirakçılar sertifikatla təltif olunacaqlar
Bu kurs, sinfində dil tədrisi texnologiyalardan istifadə edən nisbətən təcrübəsiz olan müəllimlər üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Sinifdə yeni texnologiyalardan istifadə aspektlərinə giriş. Burada müəllimlərin düşdüyü müxtəlif situasiyalar nəzərə alınmışdır: məsələn, texnologiyaların yalnız sinifdən kənarda mövcud olduğu və ya sinif otağının informasiya texnologiyaları (İT) ilə yaxşı təchiz olunduğu hallar.
Moderatorsuz onlayn kurs - 12 həftə ərzində 42 saat
Başlama tarixi: hər zaman
Bu kurs, dövlət və ya özəl məktəblərdə ibtidai sinif müəllimləri üçün yaxud orta məktəb səviyyəsində çalışan və ibtidai təhsil səviyyəsində işləmək istəyən ingilis dili müəllimləri üçün nəzərdə tutulmuşdur.
12 həftə ərzində 34 saat
Hansı çərçivədə keçirilir: Davamlı Peşəkar İnkişaf (CPD) çərçivəsində 2 və 3-cü mərhələlər
Tələb olunan ingilis dili biliyinin səviyyəsiB2+
7-11 yaş arasında olan şagirdlərə ingilis dilinin tədrisinə dair giriş kursu axtarırsınızsa, bu kurs sizə tamamilə uyğundur. Video, audio və icma işi elementlərindən istifadə edərək siz tədris prosesində müvəffəqiyyət qazandıracaq əsas bilik və bacarıqları əldə edəcəksiniz.
7-11 yaş arasında olan şagirdlərə ingilis dilinin tədrisi ilə məşğul olan müəllimlər üçün nəzərdə tutulmuş bu kurs ingilis dilinin tədrisinə dair əsas prinsipləri və praktika məqamlarına giriş məlumatı verir. Kurs 12 həftə ərzində həftədə təxminən 3 saat olmaqla müəllimlərə aşağıdakıları öyrədir:
• uşaqlara ingilis dilinin tədrisi ilə bağlı bir neçə əsas sahəni və məqamları müəyyənləşdirmək
• uşaqların tədrisini zənginləşdirmək üçün mahnı və oyunlardan istifadə texnikalarını müəyyənləşdirmək
• müxtəlif öyrənmə üslublarının bizim öyrənmə prosesimizə təsirini  dərk etmək və müxtəliföyrənmə üslublarından istifadənin yollarını müəyyənləşdirmək
• dərsin planlaşdırılmasının tədris planına və kurrikuluma bağlılığını müəyyənləşdirmək və nəyin  tədris edildiyini izah etmək
• sinfin idarə olunması faktorlarının müxtəlifliyini və onların ibtidai sinifdə tədris mühitinə təsirini müəyyənləşdirmək
İştirakçılar hər bölmənin sonunda qiymətləndirilir, və bu qiymətləndirmələr fərdi portfolioda toplanaraq yekun qiymətləndirmə (əla / müvəffəqiyyətli / müvəffəqiyyətsiz) üçün əsas təşkil edir.
Bu kurs, ingilis dilini bir fənn kimi tədris edən müəllimlər, yaxud dərslərin ingilis dilində keçirildiyi mühitdə çalışan müəllimlər üçün nəzərdə tutulmuşdur. Bu kurs təkcə SEN mütəxəssisləri üçün deyil, həm ibtidai, həm də orta məktəb səviyyəsində çalışan müəllimlər üçün yararlıdır.
Xüsusi tədris ehtiyacları olan şagirdlərə yardımçı olan SEN, həmçinin xüsusi təhsil strategiyaları və həlləri barədə anlayışınızın olmasını, təhsildə çətinlik çəkən uşaqları tədrisə cəlb edilməsini və bütün şagirdlər üçün yaxşı təcrübə təmin edir.
12 həftə ərzində 35 saat.
Hansı çərçivədə keçirilir: Davamlı Peşəkar İnkişaf (CPD) çərçivəsində 2 və 3-cü mərhələlər
Xüsusi Tədris Ehtiyacları (SEN) sahəsində Müəllimlərin İnkişafı Kursu, xüsusi və ya əlavə tədris ehtiyacları olan şagirdlər üçün müxtəliflik və uyğunlaşma mühitinin yaradılması tələb olunan hər hansı ümumi təhsil müəssisəsində çalışan müəllimlərə dəstək təmin edir. Bu kurs SEN sahəsində ixtisaslaşmamış müəllimlər üçün tədris olunduqda aşağıdakı məqsədləri güdür: a) SEN sahəsində yarana biləcək öyrənmə çətinliklərinin dərk olunmasını dəstəkləmək; b) SEN olan şagirdlərə dəstək verəcək və bütün öyrəncilər üçün yaxşı öyrənmə praktikası təmin edəcək sinifdə tədris strategiyalarını təmin etmək.
Bu kurs, ana dili İngilis dili olmayan auditoriya üçün tərtib olunmuşdur, amma kursun tərkibi istənilən kontekstdə çalışan müəllimlər üçün (o cümlədən ana dili ingilis dili olan müəllimlər üçün) məlumatlandırıcı və təcrübə baxımından zənginləşdirici xarakter daşıyır. SEN məsələlərinə geniş yanaşma tətbiq edən bu kurs əlilliyin ictimai modeli əsasında 10 müxtəlif sahəni əhatə edir. Əhatə olunmuş mövzular aşağıdakılardır:
• giriş
• disleksiya
• Hiper-fəallılıqla yanaşı diqqət defisiti sindromu
• görmə məhdudluğu / eşitmə çətinlikləri / fiziki qüsurlar
• sosial, emosional və davranış çətinlikləri
• autizm / Asperger xəstəliyi
• zəkalı və istedadlı
• multi-mədəniyyət yanaşmasının öyrənmə çətinliklərinə təsiri
• dispraksiya (hərəkət funksiyalarında pozuntular)
• dil və nitq
• inklyuziv qiymətləndirmə
Rəylər
"İlk növbədə, bu SEN təlimi bütün ingilis dili müəllimləri üçün mütləqdir, çünki Hiper-fəallılıqla yanaşı diqqət defisiti sindromu kimi sahələri və müəllimin rast gələ biləcəyi digər problematik məsələləri geniş əhatə edir. Bundan başqa, bu kurs faydalı izahatlar, videolar və əlavə oxu materialları ilə çox zəngindir. Mən artıq 7 bölməni keçmişəm və deyə bilərəm ki, bu kurs çox yaxşı və maarifləndirici olmaqla yanaşı istənilən sinif mühitində asan tətbiq oluna bilər. Konkret halların təhlili və qeydlərin aparılması kimi mövzular mənim üçün xüsusi maraq kəsb edir. Kursun formatı da mənə xoşdur: burada inşa yazmaq əvəzinə problem və onun həlli kimi fikirlərimi konkret təsvir edə bilirəm." Natali, İngilis dili müəlliməsi, Gürcüstan
İştirakçılar hər bölmənin sonunda sertifikat alacaqlar.
Bu kurs, ingilis dilini bir fənn kimi tədris edən müəllimlər yaxud dərslərin ingilis dilində keçirildiyi mühitdə çalışan müəllimlər üçün nəzərdə tutulmuşdur. Kurs təkcə SEN mütəxəssisləri üçün deyil, həm də ibtidai, eləcə də orta məktəb səviyyəsində çalışan müəllimlər üçün yararlıdır.
12 həftə ərzində 35 saat + qiymətləndirmə portfoliosu üçün 8 saat
Hansı çərçivədə keçirilir: Davamlı Peşəkar İnkişaf (CPD) çərçivəsində 2, 3 və 4-cü mərhələlər
Xüsusi Tədris Ehtiyacları (SEN) sahəsində Müəllimlərin İnkişafı Kursu, xüsusi və ya əlavə tədris ehtiyacları olan şagirdlər üçün müxtəliflik və uyğunlaşma mühitinin yaradılması tələb olunan hər hansı ümumi təhsil müəssisəsində çalışan müəllimlərə dəstək təmin edir. Bu kurs SEN sahəsinə ixtisaslaşmamış müəllimlər üçün tədris olunduqda aşağıdakı məqsədləri güdür: a) SEN sahəsində yarana biləcək öyrənmə çətinliklərinin dərk olunmasını dəstəkləmək; b) SEN olan öyrəncilərə dəstək verəcək və bütün öyrəncilər üçün yaxşı öyrənmə təcrübəsi təmin edəcək sinifdə tədris strategiyalarını təmin etmək.
Bu kurs, ana dili ingilis dili olmayan auditoriya üçün tərtib olunmuşdur, amma kursun tərkibi istənilən kontekstdə çalışan müəllimlər üçün (o cümlədən ana dili ingilis dili olan müəllimlər üçün) məlumatlandırıcı və təcrübə baxımından zənginləşdirici xarakter daşıyır. SEN məsələlərinə geniş yanaşma tətbiq edən bu kurs əlilliyin ictimai modeli əsasında 10 müxtəlif sahəni əhatə edir. Əhatə olunmuş mövzular aşağıdakılardır:
• sosial, emosional və davranışı çətinliklər
Qiymətləndirmə tapşırıqlarından ibatər portfolionu toplamış iştirakçılar yekun qiymət (Əla / Kafi / İnkişaf tələb olunur) alacaqlar.
Hər bölməni başa çatdırarkən, həmçinin portfolionu müvəffəqiyyətlə doldurduqda iştirakçılar sertifikat alacaqlar.
Kursun qiyməti: 350 AZN
İş fəaliyyətindən əvvəlki təhsilin son ilində olan İngilis dili müəllimləri yaxud İngilis dilinin (bütöv ştat işçisi olaraq) tədrisi fəaliyyətində ilk 2 ilini bitirməmiş müəllimlər üçün nəzərdə tutulmuş bu kurs, özünüqiymətləndirmə üsulu ilə, ibtidai, orta məktəb, ali təhsil müəssisəsi və ya özəl İngilis dili tədrisi sektorunda çalışan müəllimlər üçün faydalıdır.
Kursun məqsədləri:
• metodologiya, dərsin planlaşdırılması və qiymətləndirilməsinə dair müəllimin biliyini genişləndirmək
• kommunikativ (ünsiyyətli) və öyrənciyə yönəldilmiş tədrisi əsas götürmək
• müəllimlərə müşahidə etmək, müxtəlif üsulları və resursları təcrübədən keçirmək imkanı vermək
• kursun ifadə etdiyi ideyaları müəllimlərin fərdi konteksti ilə əlaqələndirmək
• düşünmə və peşəkar inkişaf bacarıqlarını təkmilləşdirmək
12 həftə ərzində 35 saat
Hansı çərçivədə keçirilir: Davamlı Peşəkar İnkişaf (CPD) çərçivəsində 1 və 2-ci mərhələlər
İstənilən Modulları və istənilən ardıcıllıqla seçə bilərsiniz. Beləliklə, müəllimlik peşənizdə sizi maraqlandıran hər hansı sahə barədə ideyaları kəşf edə və təlim ala bilərsiniz.
• Modul 1 – Sinfin idarə olunması
• Modul 2 - Planlaşdırma
• Modul 3 – Təqdimat və praktika
• Modul 4 – Effktiv ünsiyyət
• Modul 5 – Yazılı ünsiyyət
• Modul 6 - Qiymətləndirmə
• Modul 7 – Mədəniyyətin tədris olunması
• Modul 8 – Əyani vasitələr
• Modul 9 – Yaddaqalan tədris
• Modul 10 – Peşəkar inkişaf
İştirakçılar hər bölməni bitirəndə sertifikat alacaqlar.
Qeydiyyat üçün  son tarix:
İş fəaliyyətindən əvvəlki təhsilin son ilində olan ingilis dili müəllimləri, yaxud ingilis dilinin (tam ştat işçisi olaraq) tədrisi fəaliyyətində ilk 2 ilini bitirməmiş müəllimlər üçün nəzərdə tutulmuş moderatorsuz bu kurs ibtidai, orta məktəb, ali təhsil müəssisəsi və ya özəl ingilis dili tədrisi sektorunda çalışan müəllimlər üçün faydalıdır.
• kommunikativ və şagird yönümlü tədris
• müəllimlərə müxtəlif üsulları müşahidə etmək və resursları təcrübədən keçirmək imkanı vermək
• özünüqiymətləndirmə və peşəkar inkişaf bacarıqlarını təkmilləşdirmək
İstənilən Modulu və istədiyiniz vaxt və ardıcıllıqla seçə bilərsiniz. Beləliklə, müəllimlik peşənizdə sizi maraqlandıran hər hansı sahə barədə ideyaları kəşf edə və həçim sahədə təlim ala bilərsiniz.
• Modul 3 – Təqdimat və təcrübə
• Modul 4 – Effektiv ünsiyyət
• Modul 7 – Tədris mədəniyyəti
Hər bölməyə daxil olan qiymətləndirmə tapşırıqları portfolioya toplanaraq yekun qiymətləndirmə (əla / müvəffəqiyyətli / müvəffəqiyyətsiz) üçün əsas təşkil edir.

Professional development for English teachers
If you are an English language teacher looking for professional development, but are too busy to travel to attend a programme at a fixed time and date, our online courses might be just the thing for you.
Moderated by qualified and experienced teacher trainers, and attended by an international group of teachers, these courses are practical and will give you activities and ideas that you can take straight into the classroom. They are organised several times per year.
For the registration please pay the fee for the selected course in the bank and send the scanned bank slip together with completed application form to Konul.ahmadova@britishcouncil.az
Please note that:
-British Council can confirm your place upon receipt of payment
-We need a group at least
12 participants to run a course. Should we not reach this number, British Council office in your country will contact you to arrange a refund or transfer to another course.
Who it's for:
The course is suitable for experienced primary and secondary school teachers; either language teachers supporting subject teachers or subject teachers working in a CLIL context.
Details:
If you are teaching school subjects in English, then this course will provide comprehensive training on the methodology and practice of CLIL you need in your work.
Duration:
55 hours over 12 weeks
Part of: Stages 3, 4 and 5 of the CPD (Continuous professional development) framework
Level of English required: B1+
Further information:
The course consists of 20 units, each taking approximately 2.5 hours. The units are divided into 2 modules:
• Module 1 – Knowledge and principles of CLIL (6 units)
• Module 2 – Lesson preparation, lesson delivery and assessment (14 units)
Teachers learn to use model language, evaluate language challenges in the classroom, develop enquiry-based learning and improve assessment methods and feedback. Practical examples throughout the course reflect a range of subjects and age groups. The topics for the workshops cover those in the University of Cambridge TKT CLIL examination. Participants completing this course may wish to take this examination but it is not necessary.
Assessment
Final assessment on the course consists of one 500-word essay and one lesson plan with rationale. Participants receive a final grade of excellent/successful/unsuccessful.
Certificate
Participants successfully completing the course will receive a certificate.
Course fee: 250 AZN
Course start date:
Registration deadline:
Communicative Assessment is a short 20-hour online self-access course for busy teachers and examiners of English who are interested in exploring new approaches to assessment and testing. It is a general course suitable for teachers and examiners working in the secondary, tertiary or the private ELT sector.
Part of: Stages 2 and 3 of the CPD framework
The course aims are to help participants:
• identify and use some of the key terminology associated with assessment and testing • focus on approaches to assessment and testing within the Communicative Approach to English Language Teaching • link assessment theory directly to the design of testing and assessment materials Focus on testing each language skill as well as integrating skills testing.
The course is made up of a minimum of 20 hours of online self-access training comprising ten sections available online.
The ten sections cover the following topics:
1. Assessment theory
2. Formative assessment
3. Item review
4. Item analysis
5. Test specification
6. Testing reading skills
7. Testing writing skills
8. Testing listening skills
9. Testing speaking skills
10. Testing integrated skills
Each section contains reading tasks, exercises, reflective tasks and assessment activities to try out in participants’ own contexts. Some sections also contain questionnaires and audio recordings.
In order to complete the course, participants are required to:
• access and read all the documents and resources for each section
• successfully complete the exercises and questionnaires in each section.
Participants successfully completing all sections of the course will receive a certificate
Course fee: 180 AZN
With portfolio: 300 AZN
The course is for teachers who are relatively inexperienced in using technologies in the language classroom.
An introduction to the main aspects of using new technologies in the language classroom. It takes into account different situations in which teachers find themselves: both where technology is only available outside the classroom, and where the classroom is well-resourced with IT.
The course modules cover a range of web technologies, with topics including using the internet, cyber well-being for learners, using Office applications, using online video and audio, and using social networking and other web technologies for educational purposes.
Moderated - 44 hours over 12 weeks
Part of: Any stage of the CPD framework
Further Information:
Each online unit (16 in total) lasts around 2.5 hours, and includes links and video demonstrations about the technologies involved. It includes a wide range of practical ideas and web resources that teachers can directly use with their learners. The course is taken in 4 parts:
• Module 1 – Issues in learning tech
• Module 2 – Tech tools
• Module 3 – Tech techniques
• Module 4 – Language development with tech
Participants are assessed at the end of each unit, and these assignments form a portfolio on which the participants are given a final assessment of excellent/successful/unsuccessful.
Participants successfully completing the course will receive a certificate
Self-access - 42 hours over 12 weeks
Course start date: any time
The course is aimed at teachers of primary children in state or private schools or teachers teaching English in secondary schools who would like to work in the primary sector.
34 hours over 12 weeks
Level of English required: B2+
If you want an introduction to teaching English to young learners aged 7 to 11, then this course is for you. Using video, audio and community elements, you will learn the essentials to help you succeed in your teaching.
This is a primary teacher development course for teachers of English teaching young learners aged 7 to 11 years old. It provides an introduction to the essential principles and practice of primary English language teaching. The course takes about 3 hours a week over 12 weeks and aims to help teachers:
• identify some of the key areas associated with teaching English to children
• identify key techniques for using songs and games to enhance children’s learning
• understand how different learning styles affect the way we learn and identify different techniques for exploiting different learning styles
• define how lesson planning is linked to syllabus and curriculum and explain how the curriculum can define what and how you teach
• identify a variety of classroom management factors which affect the learning conditions in the young learner classroom
Participants are assessed at the end of each unit, and these assignments form a portfolio on which the participants are given a final assessment of distinction/pass/fail.
Course fee: 250 AZN
The course is aimed at teachers of English as a subject or teachers teaching through the medium of English working in mainstream learning contexts. It is suitable for both primary and secondary teachers and not just for SEN specialists.
If you want an awareness of a range of SEN needs, strategies and solutions which can benefit learners with SEN, promote inclusion and provide good practice for all learners then this is the course for you.
35 hours over 12 weeks.
Part of: Stages 2, 3 and 4 of the CPD framework
The Special Educational Needs (SEN) Teacher Development course is aimed at providing support to teachers in any mainstream educational context where inclusion, diversity and support to learners with special or additional needs is required. The course is aimed at a non-SEN specialised teacher audience and is focused on a) raising awareness and understanding of the learning challenges which can come from a range of SEN areas; b) providing practical classroom strategies which can support learners with SENs and good learning practice for all learners.
The course has been written for an audience whose native language is not English but the content is intended to be informative and challenging for teachers in any context – including native speakers of English. The course takes a broad approach to SEN covering 10 different areas based on a social model of disability. The topics covered are:
• introduction
• dyslexia
• ADHD
• visual/hearing/physical impairment
• social, emotional, behavioural difficulties
• autism/Asperger’s
• gifted and talented
• multicultural impact on learning difficulties
• dyspraxia
• language and speech
• inclusive assessment
Feedback
"First of all, this SEN training is a MUST for all language teachers as it provides quite deep insight into ADHD, ASD and other problematic issues any language teacher can face. Apart from this, it is full of explanations, videos and further reading which are also very useful. I have covered 7 units so far and I can say they all are absolutely great, educational and easy to use in any mainstream classroom. Learning logs and case studies are particularly interesting for me. I also like the format - I do not have to write essays but bullet points - problem and solution."
Natalie, English teacher from Georgia
Participants will receive a certificate of completion at the end of each unit
35 hours plus 8 hours for assessed portfolio over 12 weeks
On completion of an assessed portfolio participants are given a final assessment of Excellent / Satisfactory / Development required.
Participants will receive a certificate of completion at the end of each unit as well as for successfully completing the portfolio.
Course fee: 350 AZN
This is for English language teachers who are in their final year of pre-service study or in their first two years of full-time teaching of English. It is a general self-access course suitable for teachers working in the primary, secondary, tertiary or the private ELT sector.
The course aims are to:
• expand teachers’ knowledge of methodology, lesson planning and assessment
• focus on communicative and learner-centred teaching
• allow teachers to observe and try out methods and resources
• relate course ideas to teachers' own context
• develop reflection and professional development skills
35 hours over 12 weeks
Part of: Stages 1 and 2 of the CPD framework
You can choose to take any module you like at any time and in any order, so that you can get ideas and training about the particular area of need in your teaching.
• Module 1 - Classroom management
• Module 2 - Planning
• Module 3 - Presentation and practice
• Module 4 - Effective communication
• Module 5 - Written communication
• Module 6 - Assessment
• Module 7 - Teaching culture
• Module 8 - Visual aids
• Module 9 – Memorable learning
• Module 10 - Professional development
Participants will receive a certificate of completion at the end of each unit.
Assessed tasks are built into each unit, and these tasks form a portfolio on which the participants are given a final assessment of excellent/successful/unsuccessful.
Course fee: 350 AZN
For teachers who want to develop expertise in Communicative Language Teaching (CLT) or who are preparing to take the TKT exam. It is suitable for both new teachers who need to develop knowledge of key concepts in ELT and experienced teachers who want to update their methodology.
This course covers the key concepts in the theory of communicative language teaching. It provides a comprehensive introduction to knowledge for the teacher about language learners and actual classroom practice. The course structure and content is based on the syllabus of the Cambridge ESOL Teaching Knowledge Test (TKT). It can be taken in preparation for the CambridgeESOL Teaching Knowledge Test or as a teacher development course on its own.
Module 1 - 39.5 hours over 12 weeks
Part of: Stages 1,2 and 3 of the CPD framework
The module comprises of 18 units, each approximately 2 hours long:
• grammar • lexis • phonology • functions • reading • writing • listening • speaking • motivation • exposure and focus on form • the role of error • differences between L1 and L2 • learner characteristics • learner needs • presentation techniques and introductory activities • practice activities and tasks for language and skills development • assessment types and tasks