Bazar ertəsi 18 Yanvar 2021
British Council, Böyük Britaniyanın Bakıdakı SəfirliyiAzərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin birgə əməkdaşlığı ilə hər il keçirilən Böyük Britaniya Film Festivalının altıncı buraxılışını elan edir.
Bu il festival, 2021-ci il 22 Yanvar və 22 Fevral tarixləri arasında onlayn formatda, CoolConnections incəsənət birliyi tərəfindən yaradılmış onlayn platformada keçiriləcəkdir. Biz ən həyəcanlı, düşündürücü və tənqidçilər tərəfindən bəyənilmiş yeni filmləri Birləşmiş Krallıqdan Azərbaycana gətiririk. British Council, Böyük Britaniya Film festivalının 2021-ci il buraxılışında, bütün cəmiyyətlərdə tam və bərabər hüquqlu üzv kimi hər kəsin təkmilləşə biləcəyi bir dünyanı təbliğ edərək, əsas diqqəti əsrarəngiz qadınların lentə köçürülmüş qeyri-adi hekayələrinə çəkir.
Böyük Britaniya Film Festivalı, filmlər vasitəsilə bərabərlik, müxtəliflik və inklüzivlik kimi başlıca dəyərlərimizə sadiqliyimizin təməl daşıdır. Bütün filmlər, Azərbaycan dilində alt yazıların müşayiətində, İngilis dilində nümayiş etdiriləcəkdir. Böyük Britaniya Film Festivalının treylerini buradan izləyə bilərsiniz: https://youtu.be/y4OluhoqZng
Filmlərə veb səhifəmizdə yerləşdirilmiş qeydiyyat linklərini izləyərək http://bit.ly/britishfilmfestival.
Böyük Britaniya Film Festivalına onlayn qeydiyyat 22 Yanvar 2021-ci il tarixindən mümkün olacaqdır. Hər bir film, izlənilməyə başlandığı andan 48 saat ərzində tamamlanması şərtilə, 22 Fevral 2021-ci il tarixinədək istənilən vaxtda nümayişə açıq olacaqdır.
Bu il 16 fərqli ilhamverici film: “Yırtıcı” (Ən yaxşı Böyük Britaniya Filmi kateqoriyasında BAFTA mükafatı namizədi), “Səma üçün” (Ən yaxşı sənədli film kateqoriyasında BAFTA mükafatı sahibi), “Kişilərlə üzmək”, “Sıxışdırılmış”“Makiyaj”, “Rey və Liza”, “Mükəmməl onluq”, “Çəhrayı divar”, bundan əlavə, BAFTA ən yaxşı qısametrajlı film kateqoriyasında namizəd kimi, mükafata layiq görülmüş yeddi qısametrajlı film nümayiş etdiriləcəkdir. İlin diqqətəlayiq və nümunəvi, eləcə də mükafata layiq görülmüş “Səma üçün” filmində, qadın obrazının gözlərindən müharibə dəhşətlərinə edilən səyahətdən bəhs edilir.
British Council, 22 Yanvar və 22 Fevral tarixləri arasında Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi ilə birlikdə rəsmi Facebook və YouTube səhifələrində Azərbaycanlı film mütəxəssisləri və sevərləri üçün incəsənət sahəsində bir sıra canlı fikir mülahizələrinə rəhbərlik edəcəkdir. Mülahizələrdə Azərbaycandan bir sıra aparıcı xanım rejissorlar, prodüserlər və mütəxəssislər iştirak edəcəklər.
Biz həm də, Eşitmə və Nitq Məhdudiyyətli Şəxslərə Sosial Yardım İctimai Birliyilə olan uzun-müddətli əməkdaşlığımızın bir hissəsi kimi işarə dilində Azərbaycan filmi olan “Nərgiz” ekranizasiyasını nümayiş etdirəcəyik (İngilis və Azərbaycan alt yazıları müşayiətində).
Ətraflı məlumat üçün, incəsənət işləri üzrə menecer, Dilarə İbrahimova ilə əlaqə saxlayın, dilara.ibrahimova@britishcouncil.az
British Council Birləşmiş Krallığın mədəniyyət üzrə əlaqələr və təhsil imkanları sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatıdır. Biz Birləşmiş Krallıq və digər ölkələrin xalqları arasında dostluq və qarşılıqlı anlaşma münasibətləri yaradırıq. Biz bunu Birləşmiş Krallığa və birgə çalışdığımız ölkələrə müsbət töhfələr verərək - imkanlar yaratmaqla insanların həyatını dəyişərək, əlaqələr quraraq və inam yaradaraq edirik. Biz dünyanın 100-dən çox ölkəsində mədəniyyət və incəsənət, ingilis dili, təhsil və vətəndaş cəmiyyəti sahələrində fəaliyyət göstəririk. Keçən il 80 milyondan çox insana üz-üzə və ümumilikdə 791 milyon insana onlayn, yayımlar və nəşrlər vasitəsilə səsimizi çatdırmışıq. Təşkilatımız 1934-cü ildə təsis edilmişdir. Birləşmiş Krallığın Kral Xartiyası tərəfindən idarə edilən xeyriyyə təşkilatı və Birləşmiş Krallığın dövlət qurumuyuq.

In cooperation with the British Embassy and the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the British Council is launching the sixth edition of the annual British Film Festival.
This year, the festival will be held online between 22 January and 22 February 2021, on a commissioned online platform by the CoolConnections art association. We are bringing the most exciting, thought-provoking and critically-acclaimed new films from the UK to Azerbaijan. The 2021 edition of the British Film Festival puts the extraordinary cinematic stories of remarkable women into spotlight, promoting the world where everyone can thrive as equal and complete members of all communities.
The British Film Festival is a central pillar of our commitment to equality, diversity and inclusion through film. All films will be screened in English, with the subtitles in Azerbaijani. You can watch the British Film Festival trailer here: https://youtu.be/y4OluhoqZng
The films can be watched by following the registration links on our website at http://bit.ly/britishfilmfestival.
The online registration for the British Film Festival will be available from 22 January 2021. Every film will be available to watch at any time until 22 February 2021, but has to be completed within 48 hours once started.
This year, we will screen 16 Inspiring films: Beast (BAFTA Award for Outstanding British Film - nominee), For Sama (BAFTA Award for Best Documentary - winner), Swimming with Men, Tucked, Make Up, Ray & Liz, Perfect 10, Pink Wall, as well as seven award-winning BAFTA Best British Short Film nominees. Our flagship film for this year’s festival, For Sama, is an award-winning journey into the female experience of war.
Between 22 January and 22 February, the British Council, together with the Ministry of Culture, will also organise a series of live arts talks on Facebook and YouTube for Azerbaijani cinema practitioners and professionals. The series will feature some of the leading Azerbaijani women film directors, producers, and specialists.
As part of our long-standing work with the Public Union for Social Assistance to people with hearing and speech impairments, we will also screen Nargiz, an Azerbaijani short film in sign language (with English and Azerbaijani subtitles). The film tells the story of a young girl named Nargiz and her experiences with her parents, unemployment and a difficult family situation.
Mr. Summer Xia, country director at the British Council in Azerbaijan, says:
"...this allow people to watch these brilliant films from the comfort of their home and stay safe, this will enable us to make the festival more accessible and reach more people across the whole country..."