| Tərcümə: rus dilində altyazı |
London şəhərində süd satmaqla çörək pulu qazanan Ernest Briqqs qulluqçu Etel ilə1928-ci ildə evlənir. Bu evlilikdən cütlüyün 1934-cü ildə Reymond adlı övladı dünyaya gəlir. İkinci dünya müharibəsinin başladığı dövrdə Etel oğulunun Dorset əyalətində yaşayan xalalarının yanına aparılmasına göz yaşları içində razılıq verir. Həmin ərəfədə Ernest yanğından mühafizə xidmətinə qoşulur və şahidi olduğu qətliam onu dəhşətə gətirir. Döyüşlər başa çatdıqdan sonra onlar Reymondun evə qayıdışı, məktəbə başlaması və Etelin sosializmə, ümumilikdə tərəqqiyə şübhə ilə yanaşmasına baxmayaraq, "ümummilli rifah dövləti"nin yaranması şərəfinə bayram keçirirlər. Reymond hərbi xidməti başa vurduqdan sonra incəsənət kollecində müəllim vəzifəsində çalışır. O, şizofreniya xəstəliyindən əziyyət çəkən Jan ilə ailə quran anasına görə çox narahat olur. Etel onları tərk etdikdən sonra ata və oğul bir-birini təsəlli edir, lakin çox keçmir ki, Reymond atasını torpağa tapşırır. Etel və Ernestin adları Reymondun onların həyatına həsr etdiyi təsirli hekayədə əbədiləşdiriləcəkdir.
Əllə çəkilmiş bu cizgi filmi Reymond Briqqsin mükafata layiq görülmüş qrafik romanı əsasında hazırlanmışdır. Burada onun valideynlərinin həyatı və yaşadığı dövr səmimi və nəvazişkar ruhda təsvir olunur, London şəhərinin iki sadə sakininin başına gələn qeyri-adi hadisələrdən söhbət açılır.

| Genre: Graphic Novel Biography |
In 1928 London milk-man Ernest Briggs courts and marries house-maid Ethel, their son Raymond being born in 1934. When World War II breaks out Ethel tearfully allows him to be evacuated to aunts in Dorset whilst Ernest joins the fire service, shocked by the carnage he sees. As hostilities end they celebrate Raymond's return and entry to grammar school and the birth of the welfare state though Ethel is mistrustful of socialism and progress in general. Raymond himself progresses from National Service to art college and a teaching post, worrying his mother by marrying schizophrenic Jean. However father and son console each other as Ethel slips away but before long Raymond is mourning his father too though both Ethel and Ernest will forever be immortalized by Raymond's touching account of their lives.
This hand drawn animated film, based on the award winning graphic novel by Raymond Briggs, is an intimate and affectionate depiction of the life and times of his parents, two ordinary Londoners living through extraordinary events.