Vebinarımız Böyük Britaniyanın Bakıdakı səfirliyindəki və ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyindəki dostlarımızla birlikdə təqdim olunur və dünyada LGBTQI + insanlarının hüquqlarını necə qoruya biləcəyimizi və təbliğ edə biləcəyimizi araşdıracaq.
Çərşənbə 26 May 2021 - 18:00 - 19:00
Facebook LIVE-da onlayn sessiya
Böyük Britaniya və ABŞ səfirliklıri ilə birlikdə Beynəlxalq Homofobiya, Bifobiya və Transfobiya ilə Mübarizə Günü barədə məlumatlılığı artırmaq üçün veb seminar keçiririk. Bu ilin mövzusu "Birlikdə: Müqavimət, Dəstək, Şəfa"-dır.
Ən möhkəm, ən təhlükəsiz və firavan cəmiyyətlər, bütün vətəndaşların şiddət və ayrıseçkilik qorxusu olmadan sərbəst yaşaya biləcəyi cəmiyyətlərdir. Bu cəmiyyətlərin həm də LGBTQI+ insanlarının cəmiyyətdə tam və aktiv rol oynaya biləcəyi cəmiyyətlər olduğunu haqqında müzakirə edəcək spikerlərimizi təqdim etməkdən qürur duyuruq. COVID-19 pandemiyasının LGBT + insanlarını zərərli şəkildə təsir etdiyi, insan haqlarını daha da məhdudlaşdırdığı və şiddət və ayrıseçkilik riskini artırdığı qlobal təsirlərinə cavab verməyə və bərpa etməyə davam etdiyimiz üçün bu daha vacibdir. Birləşmiş Krallıq və ABŞ cinsi oriyentasiya və ya cinsiyyət kimliyi daxil olmaqla hər hansı bir səbəbdən ayrıseçkiliyə yol verilməməsi prinsipinə sadiqdirlər.
Spikerlərimiz:
Samr Şah (moderator)
Ölkə üzrə Direktoru, British Council Azərbaycandakı ofisi
Samr Şah "British Council"da karyerasına 2004-cü ildə Çindəki Təhsil Marketinqi komandasına qoşulmaqla başlayıb. O, həmin vaxtdan "British Council" qlobal şəbəkəsində, o cümlədən onun Londondakı baş ofisində müxtəlif vəzifələrdə işləyib.
Brioni Hanson
Film proqramları üzrə Direktoru, British Council
Brioni, British Council-ın Film proqramları üzrə Direktorudur. British Council-dan əvvəl "Script Factory" təlim təşkilatına rəhbərlik etmiş, Tyneside Cinema və BFI Proqram Bölməsinə rəhbərlik etmiş və Londonun LGBT+ Film Festivalında çalışmışdır.
Lalə Mahmudova
LGBTQI+ hüquqlarının müdafiəçisi
Lalə 2015-17 Fulbright alimidir və Çikaqo Loyola Universitetindən Qadın Araşdırmaları və Cinsiyyət Araşdırmaları ixtisası üzrə magistr dərəcəsi almışdır. Çikaqoda yerləşən Qadınlar Təşkilatında məişət zorakılığının müdafiəsi ilə məşğul olmuş və qadınlar və gender məsələləri ətrafında araşdırma sənədləri dərc etmişdir.
Vahid Əliyev
Vahid, LGBTQI + hüquq müdafiəçisi və ILGA-Europe-un Azərbaycandakı ölkə ekspertidir. Hal-hazırda London Universitetindəki Goldsmiths-də 'Queer' Tarixində magistr dərəcəsi alır. Sərbəst tərcüməçi və tədqiqatçıdır. IMAGINE, OC Media, Caucasus Edition, Minority Azerbaijan və bir çox digər təşkilat və qurumlarla əməkdaşlıq edir.

Our webinar is delivered together with our friends at the British Embassy in Baku, and the U.S. Embassy in Azerbaijan, and will explore how we can protect and promote the human rights of LGBTQI+ people around the world.
Wednesday 26 May 2021 - 18:00 to 19:00
Online event on Facebook LIVE
Together with the British Embassy and U.S. Embassy, we are hosting a webinar to raise awareness of the International Day Against Homophobia, Biphobia, and Transphobia (IDAHOBIT). This year’s theme is “Together: Resisting, Supporting, Healing”.
We are proud to present our panel of speakers to discuss why the strongest, safest and most prosperous societies are those in which all citizens can live freely, without fear of violence or discrimination, and where the LGBTQI+ community can play a full and active part in society. This is ever more important as we continue to respond to and recover from the global effects of the COVID-19 pandemic which has detrimentally affected LGBT+ people, further constraining their human rights, and elevating the risk of violence and discrimination. The UK and US are committed to the principle of non-discrimination on any grounds, including on the basis of sexual orientation or gender identity.
Our speakers:
Summer Xia (moderator)
Director, British Council in Azerbaijan
Summer started his career at the British Council in 2004 when he joined the Education Marketing team in China. Since then he has worked in a variety of roles in the British Council global network including its headquarters in London. He has been Director of Operations in Indonesia and Deputy Director in Thailand. Before taking up his role as Country Director of the British Council in Azerbaijan, he was based in Singapore as the Regional Change Transition Lead for East Asia, implementing global change programmes across 14 markets in the region.
Briony Hanson
Director of Film, British Council
Briony is British Council’s Director of Film, responsible for creating international opportunities for UK film. Previously she directed training organisation The Script Factory, headed Tyneside Cinema and the BFI Programme Unit and co-programmed London’s LGBT+ Film Festival. She is also a frequent film critic for BBC Radio 4’s Front Row, The Film Programme and Saturday Review shows and a regular onstage interview host for BAFTA and others.
Lala Mahmudova
LGBTQI+ rights activist
Lala (she/her/hers) is a Fulbright 2015-17 scholar, and got her MA degree in Women's Studies and Gender Studies from Loyola University Chicago. She worked as a domestic violence advocate in a Chicago-based Women's Organization and published research papers around women's and gender issues. She is actively working on projects that help to advance women's and LGBTQI+ people's rights and wellbeing in Azerbaijan by collaborating with different female and LGBTQIA+ collectives.
Vahid Aliyev
Vahid is an LGBTQI+ rights activist and ILGA-Europe's country expert in Azerbaijan. He is currently pursuing a master’s degree in Queer History at Goldsmiths, University in London. He is a freelance translator and researcher. He collaborates with IMAGINE, OC Media, Caucasus Edition, Minority Azerbaijan and many other organisations and institutions. The main focus of his work is on conflicts and sexuality, queer theory and history, queer feminism and the role of capitalism and globalisation in emerging LGBTQ+ communities. He is the founder of the “Mavi” (Blue) society, which conducts various types of research on sexuality and gender, queer history and theories, sociology and politics.